Všeobecné informácie o LPG

Máte otázku týkajúcu sa motorov LPG? Teraz môžete získať jasnú odpoveď!
Dizajn, prevádzka, používanie, bezpečnosť atď. Všetko vám povieme.

Čo je LPG?

Dacia ECO-G ‒ jednoduchá technológia

LPG podrobne

LPG je skvapalnený ropný plyn (Liquified Petroleum Gas), ktorý sa vytvára stlačením butanu a propánu za účelom vytvorenia kvapaliny, čo znižuje objem pre jednoduchšiu prepravu a použitie.

 

LPG neobsahuje benzín ani olovo, čo sú látky škodlivé pre životné prostredia a naše zdravie. Je nejedovatý, bezfarebný a bez zápachu. Vďaka skvapalneniu nevyžaduje vysokotlakovú nádrž (5 až 25 bar). Preto je toto palivo úplne bezpečné!

Vaše otázky týkajúce sa kúpy vozidla na LPG

Dacia ECO-G ‒ bezpečná technológia

Je LPG nebezpečné? Kto prestavuje vozidlá?

Motor vozidla Dacia LPG je vybavený všetkými povinnými bezpečnostnými prvkami, ktoré zaistia vašu bezpečnosť v súlade so smernicou z roku 2001 (R67-01): spätný ventil, zariadenie na vypnutie plnenia pri 80% naplnenia, obmedzovací ventil prietoku, elektromagnetický ventil a tlakový poistný ventil. Ďalej sú nádrže na LPG v našich vozidlách teraz šesťkrát odolnejšie ako tomu bolo u predchádzajúcich generáciách.

 

Prestavbu zaisťujeme priamo vo výrobe. Takto získate rovnakú záruku ako u našich vozidiel so spaľovacím pohonom (na vozidlo aj prestavbu) a rovnakú odbornosť Dacia.

 

Vozidlo Dacia LPG je vybavené veľmi bezpečným a spoľahlivým motorom!

Môžem vchádzať do podzemných garáží s mojím vozidlom na LPG?

Áno môžete! Naše LPG motory Dacia spĺňajú medzinárodnú smernicú z roku 2001 (R67-01), ktorá vyžaduje, aby boli všetky vozidlá na LPG vybavené tlakovým poistným ventilom. Vďaka tomu môžete vchádzať aj do podzemných garáží, pokiaľ nie je vjazd vozidla LPG vyslovene zakázaný.

Má vozidlo na LPG menší batožinový priestor?

Vôbec nie! V skutočnosti je nádrž umiestnená v priestore obvykle určenom pre rezervné koleso bez toho, aby sa znížil dostupný objem batožinového priestoru. Neovplyvňuje to vnútorný priestor a modulárny dizajn našich vozidiel. Ako dodatočný bonus je vo všetkých vozidlách Dacia na LPG k dispozícii originálna súprava na opravu pneumatík.

Má LPG vplyv na životnosť motora?

Áno. Predlžuje ho! Dvojpalivový motorový LPG systém má vplyv na živostnosť vášho motora. Čistejšie spaľovanie umožňuje, že si motorový olej dlhšie udrží svoje vlastnosti, a jeho oktánové číslo pomáha znižovať vibrácie. 

Vaše otázky o využívaní LPG

 Dacia ECO-G ‒ mobilita bez hraníc

Nechcete sa neustále obmedzovať častými zastávkami na čerpacích staniciach?

Vďaka dvom samostatným palivovým nádržiam vám vaše vozidlo Dacia LPG ponúkne skutočne veľký dojazd až 1 000 km.

 

A pokiaľ chcete jazdiť hlavne na LPG? Žiaden problém, na Slovensku nájdete viac ako 200 čerpacích staníc, ktoré ponúkajú LPG.

Čerpacie stanice na LPG: kde môžem natankovať?

LPG natankujete na bežných čerpacích staniciach! V Európe každá štvrtá čerpacia stanica ponúka LPG. Na plánovanie ciest sú k dispozícii aplikácie, ktoré vyhľadávajú čerpacie stanice s LPG. Nemôžete nájsť čerpaciu stanicu s LPG? Len žiadnu paniku! Vaše vozidlo môže jazdiť aj na samotný benzín. 

Musí sa nádrž na LPG pravidelne kontrolovať?

Žiadne obavy; postaráme sa o všetko! Údržba vášho vozidla na LPG sa nelíši od údržby benzínového vozidla. V rámci pravidelných garančných prehliadok sú všetky úkony úplne rovnaké. Jediné dodatočné úkony spočívajú vo výmene LPG filtra a s ním spojenou kontrolou celého LPG systému.

Je LPG ekologickejšie?

Samozrejme! Aj keď je spotreba LPG v porovnaní s benzínom asi o 25 % vyššia, LPG emituje menej CO2 ako benzín, a preto zanecháva menšiu uhlíkovú stopu. 

Pripravení na veľký skok? Objavte ponuku Dacia LPG

Dacia LPG